Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Dodano: 2017-02-09 11:14:02

Portret Dolnego Śląska na szklanej fotografii - wernisaż 17 II w galerii CK ZAMEK

2017-02-1719:00 — 2017-03-30 Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu, Wrocław

30 ambrotypów - fotografii wykonanych na szkle, XIX - wieczną techniką mokrego collodionu - od 17 lutego będzie można podziwiać w galerii wrocławskiego Centrum Kultury "Zamek".

Cena biletu: Wstęp wolny!

30 ambrotypów - fotografii wykonanych na szkle, XIX - wieczną techniką mokrego collodionu - od 17 lutego będzie można podziwiać w galerii wrocławskiego Centrum Kultury "Zamek".
Bohaterami wystawy „Portret Dolnego Śląska” są mieszkańcy regionu, uwiecznieni przez kolektyw artystyczny StreetCollodionArt. Uzupełnieniem części fotograficznej będą historie portretowanych osób, które spisała i opracowała Ewa Sidorenko - socjolog współpracujący z artystami. Na wernisaż organizatorzy zapraszają w piątek 17 lutego na godz. 19:00, wystawa będzie czynna do 30 marca.

Wystawa prezentowana w Centrum Kultury Zamek to trzydzieści z kilkuset powstałych już fotografii. Wszystkie wykonane w technice mokrego collodionu, uwieczniły mieszkańców Dolnego Śląska w 2016 roku. W projekcie mógł wziąć udział każdy – jedynym kryterium była gotowość do opowiedzenia swojej historii z Dolnym Śląskiem w tle. Dzięki temu wraz z ambrotypami (z greki - ambrotos - nieśmiertelny) zostaną również zaprezentowane opracowane historie, którymi podzieliły się sportretowane osoby. Razem, przekaz wizualny i tekstowy dostarczają nieco prawdy o Dolnym Śląsku, o tym jak się w nim czuje obecny mieszkaniec, jak bardzo związany jest z przeszłością i teraźniejszością i jak myśli o przyszłości, w kontekście swojego miejsca na ziemi.

Rozstawiliśmy wielkoformatową kamerę na ciężki statyw, a obiektyw zwróciliśmy w stronę przechodnia. Płyta z wizerunkiem, naświetlonym w atomach srebra, staje się zwierciadlanym odbiciem rodzinnych historii, przywiezionych na te ziemie po wojnie. Trwałym świadectwem współczesnych, wysłanym ku przyszłości, które ma opowiedzieć historię o nas, naszym wnukom - mówią twórcy projektu.

StreetCollodionArt - kolektyw artystyczny, zajmujący się sztuką wizualną, opartą głównie, na fotografii wykonywanej techniką mokrego collodionu. Powstał jesienią 2012 roku, gdzieś pomiędzy Wałbrzychem, a Kutnem. W genotyp ma wpisany drogę. Kolektyw tworzą Michał Sitkiewicz, Paweł Sokołowski oraz muzy ich życia Gabriela Szewczyk i Monika Sokołowska.

Ewa Sidorenko – wykładowca na Uniwersytecie Greenwich w Londynie, wybitna socjolog, która wychowana w Warszawie, jest niezwykle wrażliwa na losy człowieka mieszkającego w Polsce. Potrafi słuchać i w odpowiednim momencie zadać mądre pytanie. W element artystycznych działań fotograficznych, wprowadziła naukowe doświadczenie. W ten sposób powstało założenie główne projektu, Portret za opowieść. Nie tylko chcemy fotografować, chcemy Was posłuchać, oddać Wam głos, byście mogli w końcu opowiedzieć, kim jest Dolny Śląsk.

„Portret Dolnego Śląska”, wystawa fotografii collodionowej
StreetCollodionArt i Ewa Sidorenko
wernisaż 17 lutego (piątek), godz. 19:00
wystawa czynna do 30 marca, wstęp wolny
Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1 Wrocław

Miejsce wydarzenia

Logo: Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

pl. Świętojański 1
54-076 Wrocław

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus